tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 26 Mayıs 2016

Biberiye

Rosmarinus officinalis

Diğer İsimler Kuşdili,Hasalban, Akpüren, Akpürün, Zeytin çiçeği

Familya Ballıbabagiller ( Lamiaceae )

Sınıf İki çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Lamiales

Yetiştiği Bölgeler Akdeniz, Adana , Hatay, Mersin

Kullanılan Kısım

Etken Maddeler Karnosik asit karnosol, rosemarinik asit rosmano,Tanen (%8), acı madde ve uçucu yağ (%1-2) taşımaktadır.

Biberiye
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0.5-1 mt
En Fazla Yayılma 0.5-1 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 2-5 yıl

Et, balık ve salatalarda karşımıza çok fazla çıkan ve kendine has tadı olan biberiye aynı zamanda metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Biberiye, çalımsı yapıda bir bitkidir. Sapı lifsi yapıda, ince, narin, çok dallı ve diktir. Genç dalları dört köşelidir. Yaprakları karşılıklı, sapsız ve kulakçıksızdır. Yaprakları çam yapraklarına benzer. Yaprak ayası uzunca, oldukça etli, üst tarafı tüysüz, koyu renkli; alt tarafı ise çok tüylü ve beyazımtrak yeşil renklidir.Bahçede yetiştirilebileceği gibi evlerinize balkonlarında da bulunabilen bir bitkidir.

Kullanım

Biberiye mutfaklarımızda kullanılan en ucuz baharatlardan biridir. Her türlü et, balık, salatalar, soslar, sebze yemeklerinde kullanılmaktadır.  Ayrıca parfümeri, kozmetik ve eczacılıkta kullanılır.

Cilt bakımında tonik olarak kullanılabilmektedir.Derinlemesine etki yaparak, anti bakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır.

Son zamanların en gözde zayıfılama çaylarından biri olan biberiye yağ yakımını hızlandırmaktadır. Biberiye bitkisinin taze ya da kurutulmuşunun çay olarak hazırlanarak tüketilmesi iştahı keserek kolay kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen yağın bel ve basen bölgesine uygulanması incelmeyi hızlandırmaktadır.Ayrıca toksinlerin atılmasında faydalıdır.

Dahilen kabız etkili, gaz giderici, hazım sistemi uyarıcısı, safra arttırıcı, terletici ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Safra ve ince barsak üzerinde spazm çözücü etkisi vardır.

Biberiye yüzyıllar boyunca migren hastalığı için doğal tedavi metodu olmuştur. Eğer migren ağrılarından şikayetçi iseniz. Bir tencereye bir miktar biberiye koyun ve yüzünüz açık kalacak şekilde başınıza havlu koyun ve tencereden çıkan buhara doğru eğilin. 10 dakika boyunca buharı soluyun. Biberiye yalnızca migren ağrılarını değil, aynı zamanda içerdiği uçucu yağlar topikal uygulandığında kas ve ekrem ağrılarının da şiddetini giderebilir.Bunun için ağrı olan kısıma masaj halinde uygulanması yeterlidir.

Biberiyenin çok etkili bir garagara olduğunu söylemek mümkün, Ilık su ile ağızda çalkalanması nefes kokusunu giderir, ağız sağlığını korur.

Saklama Koşulları

Taze biberiyeyi buzdolabında, kuru olanı ağzı kapalı olarak serin bir yerde saklamak uygun olacaktır. Kuru olan bitki 6 ay kadar tazeliğini muhafaza edecektir. Taze olan bitkinin üzerinde beyaz lekelerin olmamasına ve aromasının güçlü olmasına dikkat edilmelidir.

Biberiye ölçülü ve bilinçli tüketildiğinde her hangi bir zararı olmayan bir bitkidir. Gebelik döneminde aşırı biberiye tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü uterus kontraksiyonuna yol açarak, düşük yapmaya neden olabilir. Ayrıca emzirme döneminde de fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Biberiye ölçülü ve bilinçli tüketildiğinde her hangi bir zararı olmayan bir bitkidir. Gebelik döneminde aşırı biberiye tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü uterus kontraksiyonuna yol açarak, düşük yapmaya neden olabilir. Ayrıca emzirme döneminde de fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin biberiye tüketmesi önerilmemektedir. Biberiyenin kan basıncını arttırıcı etkisi bulunmaktadır.

Özet

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi