tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 28 Mayıs 2016

Mabet Ağacı

Ginkgo biloba

Diğer İsimler Kutsal Ağaç, Beyin ağacı, Japon Kayısısı, Kafa ağacı

Familya Ginkgogiller ( Ginkgoaceae )

Sınıf Ginkgoopsida ( Ginkgoopsida )

Bölüm Ginkgophyta ( Ginkgophyta )

Takım Ginkgoales

Yetiştiği Bölgeler Anavatanı, Orta ve Doğu Çin

Kullanılan Kısım Yaprakları

Etken Maddeler Ağacın yapraklarında 40 farklı bileşen bulunmakla birlikte yaprakların fayda sağlayan etken maddeleri, bitki bazlı antioksidanlar olan “flavonoidler” ve terpenoidler.

Mabet Ağacı
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 30 - 40 metre
En Fazla Yayılma 4 - 8 metre
Nihai Süre Olgunlaşma 20 - 50 yıl

Ginkgo biloba bitki çayı özü ve içeriği itibari ile genel vücut sağlığına harika katkılarda bulunmaktadır.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Mabet Ağacı, 1000 yaşına kadar yaşabilir. Yelpaze şeklinde yaprak ve kısa dallara sahip olup koku üretmemektedir.

Tıbbi Etkileri

Mabet ağacı yaprakları  Alzheimer hastalığı, hafıza kaybı ve diğer nöral sorunlara karşı savaşır. Yapılan araştırmalarda  özünün aynı zamanda zayıf olan çocuklar için hafızayı kuvvetlendirici özelliğinin olduğunu ve konsantrasyonu geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca  çok yaşı ilerlememiş kişilerde zihin sağlığına daha fazla katkıda bulunmaktadır. Tabiki hem çocuklar da hem de yetişkinlerde doktora danışarak kullanılmasında fayda vardır.

Cilt bakımında ise mabet ağacı özü güneş kremlerinde koruyucu özelliğinden dolayı kullanılır. Ayrıca cilt maskelerinde de kullanılır.

Alerji ve enfeksiyonlara neden olduğu iltihapları kullanımı iyileştirebilir. Inflamasyonu azaltmak için zencefil, zerdeçal ile birlikte  ağacın yaprakları karışımı faydalıdır.

Kardiyovasküler sorunları giderebilir.Yüksek kan basıncı, tıkanmalar, kan pıhtılaşması gibi kalp sorunlarda   ve kılcal damar sağlığında faydalıdır.Kanı temizler ve  kan sağlığı için faydalıdır.

Bitkinin enerji verici özelliği vardır, günde sabah ve akşam iki  bardak  çayını demleyerek içmek vücuda kuvvet verir. Sabah uyandığınızda bir bardak çay ile başlamak güne daha aktif başlamanızı sağlar.

Son yıllarda depresif sorunların giderilmesi için kullanılmaktadır.Çünkü,  özü merkezi sinir sistemini etkileyebilecek bileşenler ve asitler içermektedir.

Kullanış Biçimleri

Sirkesi:  Yapraklarından 50gr ince kıyılarak bir şişeye konur ve üzerine 200ml sirke ilave edilir ve de 4-6hafta bekletildikten sonra kullanılmaya başlanır. Bu sirkeden günde 3-5defa 1 kahve kaşığı bir miktar su ile alınır.

Çayı için ise yapraklarından 2 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek 3-7 dk demlendikten sonra süzülerek içilir. Yapraklarının çayı içilebilir fakat ekstresinden elde edilen haplar veya damlalar gibi etkili olmaz.

Yan Etkileri

Kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar Aspirin, Klopidogrel, Heparin ve Warfarin’dir. Diyabetli hastalarda kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Sağlıklı bireylerde insülin düzeyini artırablirdiğinden dolayı.

Özet

Mabet ağacı isminin ilk defa duymuş olabilirsiniz. En çok bilinen adıyla Ginkgo biloba özellikle hafıza için çok faydalı bir çin ağacıdır.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi