tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 25 Mayıs 2016

Zencefil

Zingiber officinale

Diğer İsimler Ginger

Familya Zencefilgiller ( Zingiberaceae )

Sınıf Bir çenekliler ( Monocots )

Bölüm Kapalı tohumlular ( Angiosperms )

Takım Zingiberales

Yetiştiği Bölgeler Güneydoğu Asya, Hindistan, Malezya, Diğer Tropikal Bölgeler

Kullanılan Kısım Kök (kurutulmuş veya taze)

Etken Maddeler Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine.

Zencefil
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0.1 - 0.5 mt
En Fazla Yayılma 0.1 - 0.5 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 2 - 5 yıl

Keskin tadı ve kokusuyla zencefil yeni yeni şifalı bitki olmaktan çıkıp tazesiyle de mutfaklarımızda yer almaya başlamıştır.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Zencefil bitkisi sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

Grip ve soğuk algınlığında bedeni ısıtmada ve terlemede etkilidir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır.Bu etkileri sağlamak üzere zencefilin dekoksiyonu kullanılır. Elinizde zencefil tozu ya da dilimlenmiş kök parçaları varsa bunlardan 1,5 tatlı kaşığı, 1 bardak su içine konulup önce kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra, ateş kısılarak 5-10 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyon istendikçe içilebilir.Dekoksiyon yöntemi ile hazırladığınız çayı boğaz enfeksiyonlarında gargara içinde kullanabilirsiniz.

Hazımsızlık, mide ve bağırsakların gazlı olması ve karın ağrısı durumlarında sindirim salgılarını artırır ve gaz söktürücü etkiler yaparak iyileştirici olur.Mide ülserine ayrıca faydalıdır.

Zencefil kandaki kolestrol miktarının % 85 ini üreten karaciğerdeki kolestrol üretimini durdurur.Trombosit aktive eden faktör(PAF-platelet activating factor) etkisini azaltarak kalp krizine sebep olabilen pıhtılaşmayı önler.

Zencefil PAF etkisini azaltıcı özelliği sayesinde alerji ve astıma karşı etkilidir.

Zencefil çayının sinirler üzerinde de  etkisi önemli derecededir. Sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken, sinirsel hastalıklardan koruyucu özelliği vardır.Ayrıca düzenli zencefil çayı tüketmek alzheimer hastalığı riskini de azaltıyor.

Zencefil şeker hastalarına iyi gelmektedir ve ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürerek damarları korur.

Yeni yeni büyük marketlerde ve aktarların raflarında gördüğümüz taze zencefili de detox sularında ve salatalarda sıkça karşılaşmaktayız.

Uzak doğuya özgü olarak bilenen ve  kullanılan zencefili toz olarak kullandığımız gerek çaylarda gerekse  yemeklerde baharat olarak kullanabiliriz.

Özellikle kış aylarında ballı zencefilli çaylar,  toz veya taze zencefil ile yapacağınız karışımlar sizi hem gripten koruyacaktır hemde öksürük tedavisinde etkilidir.Solunum yolları rahatsızlığı olanların ciğerlerini genişleterek daha rahat nefes alıp vermelerini sağlar. Zencefilin balgam söktürücü etkisi de vardır.

Kolon kanserine karşı zencefilin önemli ölçüde önleme özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre kolorekral kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kolon kanserini önler.

Kısacası  zencefili her mevsimde her şekliyle mutfağınızdan ayırmamanız gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi 1 yıldan fazla elinizde olan bitkileri kullanmayın.

Her gıda takviyesinde olduğu gibi mucizevi bitkileri  düzenli olarak ilaç kullanan bireyler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Herşeyin olduğu gibi zencefilinde fazlası zarardır.

Özet

Ballı zencefil kışın vazgeçilmez kurtarıcısıdır. Bir fincan kadar balın içerisine 1,5 çay kaşığı zencefil koyarak iyice karıştırınız. Zencefilin tadı biraz acıdır. Damak tadınıza göre isterseniz zencefil bal karışımının oranlarını ayarlayabilirsiniz fakat zencefilin tadını mutlaka almanız gerekiyor. Bunu sabah akşam aç karnına tüketmeniz yeterlidir.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi