tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Haberler

Aromatik Bitki Üretiminde Merkez ”Denizli” Olacak

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, kenti tıbbi ve aromatik bitkiler üretiminde merkez haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.
tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Hasat Günü etkinliği, Pamukkale İlçesi Gözler Mahallesi’nde düzenlendi. Pamukkale Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Gürlesin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici üretici ve davetliler hasat gününe katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Yılmaz Erkaya, kentte aromatik bitkilerin üretimini arttırmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu kapsamda yürütmekte olduğumuz tıbbi ve aromatik bitkilerin yaygınlaştırılması projesi ile adaçayı, lavanta, dağçayı, salep ve safran gibi diğer tıbbi ve aromatik bitkileri de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 2017 yılında Denizli’de 115 bin dekar alanda 13 bin ton kekik, 3 bin dekar alanda 150 ton adaçayı ve 500 dekar alanda 40 ton lavanta rekoltesi bekliyoruz. Bu üretimler ile Denizli çiftçisi tıbbi ve aromatik bitkiler üretiminden 65 milyon lira gelir elde edecek” dedi.

Aromatik bitkilerde üretiminde Denizli’nin önemli bir merkez olduğunu belirten Belediye Başkanı Gürlesin, “Türkiye’de kekik ekim alanlarının yüzde 92’si, üretimin ise yüzde 86’sı tek başına Denizli’den gerçekleştiriliyor. Dünyada kekik dış ticaret hacmi 15-17 bin ton civarında olup, bunun yüzde 75’ini Denizli karşılamaktadır” diye konuştu.

Hasat günü etkinliği, üreticilerin tarım arazilerinin ziyaret edilmesinin ardından sona erdi.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

Kaynak: hurriyet.com

Tarih: 19 Temmuz 2017
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi