tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Haberler

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor

O herkesin söylemlerinin aksine ekonomik getirisi yüksek olan bitkiler değil, hayalindeki lavantaları ekti. Bu Lavantalar  2 çocuk annesi genç girişimci Yeliz Hanım'a Türkiye birinciliğini getirdi. 

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Tarımda Genç Girişimci, hayatından Tarım ve hayvancılık adına hiç bir girişimi bulunmayan Yeliz Hanım ‘Tarımda Genç Kadınlar Güçleniyor’ programına katılmak istedi. Ziraat mühendisi olan kız kardeşinden de destek alarak 10 günlük eğitim programı sonucunda kendisinden proje üretmesi beklenen Yeliz Hanım ‘Lavanta kokulu kelebekler ‘ adını verdiği projesi ile kayın babasının atıl durumda bulunan 5 dönümlük arsasına Lavanta ekmeye karar verdi.

“Lavanta Kokulu Kelebekler” adını verdiği proje bakanlık tarafından başarılı bulundu ve Yeliz birinci seçilerek 40 bin TL’lik ödüle layık görüldü.

Aldığı ödülü de işine destek için harcayan Yeliz Hanım arsadan lavanta ekimine daha fazla yer ayırdı. Bunun sonucunda  ;Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve vatandaşların katılımı ile hasat töreni gerçekleştirdi.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş

Törende konuşma yapan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kadınların bu tür girişimlerinin önemine dikkat çekti;“Kızlarımıza güveneceğiz, oğullarımıza sağladığımız imkanı onlara da sağlayacağız. Adana’nın artık katma değeri yüksek ürünler üretmesi lazım. Böylelikle hem ülke ekonomisine hem de Adana ekonomisine ciddi katkılarımız olacak”

Hazırladığı projenin kendisine birincilik getireceğini beklemediğini ifade eden Yeliz, mutluluğunu şu sözlerle aktardı;“Hayatımda tarım ve hayvancılıkla hiçbir şekilde ilgilenmedim. Kız kardeşimin teşvikiyle programa katıldım. Proje hazırlamamızı istediler. Ben de hiçbir bilgim olmadığı için ne yapabilirim diye düşündüm. Çiçekleri seviyorum. Bununla ilgili araştırma yaptım. Kayın babama ait atıl durumda olan araziyi de değerlendireyim diye araştırmaya girdim ve lavantanın bu topraklara uygun olduğunu gördüm. Neden bizim bölgemizde de olmasın diye projeyi hazırladım. Adana birinciliğini düşünmezken bile Türkiye birinciliği ödülü alıp projeyi hayata geçirdim.”

Kazandığı birincilik ve başarısının öneminin büyüklüğünü fark eden genç girişimci lavanta ekim alanını daha da büyütüp sektöre katkı sağlamayı hedefliyor.

Kaynak: listelist

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi