tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Üniversiteler

Çukurova Üniversitesi – Karaisalı Meslek Yüksekokulu

Çukurova Üniversitesi – <b>Karaisalı Meslek Yüksekokulu</b>

Bu programın açılması durumunda tıbbi bitki gen kaynaklarının korunması, kültüre alınması ve özelliklerinin belirlenmesi, yörede bitkisel ilaç hammaddesi, parfüm, boya ve baharatta kullanılan bitkilerin yetiştirilmesinin yaygınlaştırılması ve bilgili teknik elemanların yetiştirilmesi sağlanacaktır.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Bölgesel İhtiyaç

Karaisalı ilçesi ve çevresinde tıbbi ve aromatik bitkilerin bir kısmı (kapari, kekik, fesleğen, güzel avrat otu, biberiye, defne gibi) doğal olarak yetişmektedir. Ancak kültüre alınarak bilinçli bir üretim söz konusu değildir. Yöre halkı; bu bitkileri toplayarak farklı firmalara düşük ücretler karşılığında pazarlamaktadır. Yüksekokulun mevcut uygulama alanının konu ile ilgili üretime uygun ve yeterli olması, bölüm öğrencilerinin yanında yöre halkının da bilgilenmesine olanak sağlayacaktır. Doğal florada yetişen buendemik bitkilerin kültüre alınması sonucu yöre halkının üretimle ilgili bilgilendirilmesi, ilçe ekonomisine de katkı sağlayacaktır.

Çalışma Alanları & İş Bulma Olanakları

Yüksekokulumuzda bu program ile bölgede ve ülkemizin farklı bölgelerinde bitkisel ilaç hammaddesi, parfüm, boya ve baharatta kullanılan bitkilerin kültüre alınması, genetik kaynakların korunması, yetiştirilmesi, yaygınlaştırılması ve bilgili teknik elemanların yetiştirilmesi sağlanacaktır. Dolayısı ile tarım, ilaç, boya, baharat ve kozmetik sanayi için ara eleman yetiştirmek amacıyla bu programın açılması planlanmaktadır.

  • Tıbbi ilaç firmaları
  • Kozmetik, parfümeri, doğal bakım ürünleri vb.
  • Tıbbi ve aromatik bitki ürünlerini işleyen ve paketleyen firmalarda
  • Aromaterapi ve fitoterapi ile doğal tedavi yöntemleri uygulayan kuruluşlar
  • Doğal ürünlerle tedavi yöntemleri uygulayan eczacılar
  • Baharat üretim- pazarlama işletmeleri
  • Aromatik bitkilerde etken madde elde eden pazarlayan işletmeler
  • Bazı ilgili kamu kuruluşları

Üniversite Tanıtım Videosu

Çukurova Üniversitesi, Karaisalı Meslek Yüksek Okulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünün ders programını görmek için tıklayınız

Okumaya karar vermeden önce ise, ders içeriklerine göz atmanızı tavsiye deriz.

Okulun öğrencisiyseniz; lütfen sizden sonra bu bölümü bu okulda okuyacak arkadaşlarınız için, aşağıdaki yorum alanından bölümünüzün yeni öğrencilerini bilgilendirebilir, yönlendirebilirsiniz.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi