tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Yağlar

Kekik Yağı

Tarih: 21 Mayıs 2016
Kekik yağı hem mutfaklarımızda kullandığımız hemde gıda takviyesi olarak tedavi amaçlı kullandığımız bir uçucu yağdır.
tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kekik yağı  hem mutfaklarımızda kullandığımız hemde gıda takviyesi olarak tedavi amaçlı kullandığımız  bir uçucu yağdır.

Romatizmal ağrılarda, kas spazmlarında, kireçlenmelerde  aynı ölçüde sabit yağ ile (zeytinyağı) karşıtırılarak kullanıldığında  ısıtıcı etkisi sayesinde rahatlama sağlar.

Cilt bakımında akne oluşumunu engeller.Çıban üzerine sürüldüğü takdirde hafiflemesini sağlar. Mantar, egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının oluşumuna engel olur

Ağız yolu ile alımlarda kekik yağından 1 tatlı kaşığına 3 damla eklemek yeterlidir.Cilt için ise uçucu olduğundan kekik yağı direk olarak cilde sürülmez. 1 tatlı kaşığı zeytinyağına 5 damla kekik yağından ekleyerek harmanlayabilirsiniz. Badem yağı ile de kullanılabilir.

Gebelik döneminde kullanılması düşük riskini arttıracağından önerilmez.Guatr rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan tüketmemelidir. Aksi taktirde tiroit bezleri aşırı çalışabilir.Her yağda olduğu gibi  bu yağda da aşırı kullanım sakıncalıdır. şırı kullanım sonucunda vücuttaki demir azalır.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi