tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Yağlar

Lavanta Yağı

Tarih: 21 Mayıs 2016
Lavanta yağı cilt bakımından, aromaterapiye, cilt hastalıklarından saç bakımına kadar pek çok alanda tercih edilen kendine has hoş kokulu uçucu yağdır.
tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Lavanta yağı cilt bakımından, aromaterapiye, cilt hastalıklarından saç bakımına kadar pek çok alanda tercih edilen kendine has hoş kokulu  uçucu yağdır.

Karaciğere çok faydalı olan Lavanta, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliği ile karaciğer yetmezliği, hepatit B ve C, sarılık gibi hastalıklarda faydası görülür. Lavanta çiçeği yağı kapalı göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve rahatlık verir.

Akne tedavisinde, siğil ve uçuk gibi cilt hastalıklarında tedaviye yardımcıdır. Akne tedavisinde kullanacağınız lavanta yağını ise cildimiz gece aktif çalıştığından dolayı gece kullanmanız tavsiye edilir. lavanta yağını sürüp güneşe çıkmak içeriğinde maddelerden dolayı leke oluşumuna sebep olabilir.

Seboreik dermatit gibi saç derisi problemlerinde lavanta yağı çay ağacı yağıyla birlikte kullanıldığında fayda sağlayabilen bir karışımdır. Saçtaki yağlanmayı azaltır ve kepek sorunları ile baş etmede yardımcı bir yağdır.

Evde kendi hazırladığınız 1 bardak suyun içerisine bir kaç damla kullanacağınız lavana yağından oluşan sprey yatmadan önce odanıza hoş koku vererek rahat bir gece geçirmenizi sağlar. Aynı şekilde yastığınıza damlatacağınız bir ka damla lavana yağı da aynı işlevi görecektir. Sinirleri yatıştırır ve gerginliğinizi alır.

Lavanta yağının  antiseptik özelliği ile yanık ve kesik tedavisinde, kas ağrılarını ve baş ağrısını hafifletmede ve romatizma ağrıları içinde kullanabilirsiniz.

Banyolarınızda kullanacağınız lavanta yağı rahatlama sağlayacaktır.

Lavanta yağını nemlendirme amacıyla kullanmak istediğinizde ise güneş görmeyen bölgelerinize kullanmanız faydalı olacaktır. Akne tedavisinde kullanacağınız lavanta yağını ise cildimiz gece aktif çalıştığından dolayı gece kullanmanız tavsiye edilir.

Lavanta yağı zehirlenmelere ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği için günde 5-6 damladan fazla almamak gerekir. İçki kullananlar, hamileler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.Lavanta uçucu yağı ağız yoluyla alınmamalı.
Lorazepam (Ativan), diazepam (Valium) ve (Xanax) alprazolam türü ilaç kullananlar doktorlarına danışmalıdır.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi