tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Çetin YILMAZ Tarih: 29 Kasım 2018

Japon Gülü

Hibiscus

Diğer İsimler Çin gülü, Chinese Hibiscus, Shoeblackplant

Familya Ebegümecigiller ( Malvaceae )

Sınıf İki çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı Tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Malvales

Yetiştiği Bölgeler Kıyı Ege, Akdeniz

Kullanılan Kısım Yaprak ve çiçekleri

Etken Maddeler Demir, A ve C vitaminleri, minareller, polisakkaritler, flavonoidler ve organik asitler

Japon Gülü
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 1 - 2 mt
En Fazla Yayılma 0.5 - 3 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 1 yıl

Hintli kadınların sağlıklı, uzun ve parlak saçlara sahip olmalarının en önemli sebeplerinden biri.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Japon gülü büyük parlak çiçekleri ve parlak yaprakları bulunan ve soğuğa dayanıklı olmayan bir bitkidir.Güneş ışığını çok sever. Japon gülünün yaprakları uzun ömürlü değildir. Sararmış yapraklar ile karşılaşmanız olağandır.Bu tip durumlarda çok fazla suluyor olma ihtimaliniz yada toprağının iyi gelmeme ihtimali vardır.

Önemli yaprak hastalıkları, Yaprak Dökülmesi, Bakteriyel Yaprak Lekesi, Kurşuni Küf ve Fungal Yaprak Lekesi; zararlıları ise Kırmızı Örümcekler, Yaprak Bitleri, Beyaz Sinek ve Unlu Bitler’dir.

Menstural rahatsızlıklarda, öksürük tedavisinde, diabette kullanılır. Yaprakları ve çiçekleri ülsere iyi gelir. Saçların uzamasında etkisi vardır. Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir. Şişkinlik şikâyeti çekenler kullanabilirler.

Çiçekleri afrodizyak ve laksatif özelliktedir.

Eğer kür olarak toprağında magnezyum ve demir oranı azalmış olan hibiskusu kullanıyorsanız yukarıda belirtmiş olduğum özelliklerinden yeteri derecede istifade edilemiyor demektir. Demir oranı düşük olan toprakta yetişen hibiskusun hasat edilmemesi ve kür olarak kullanılmaması gerekir. Çünkü onun şifa gücü zayıflamıştır veya kaybolmuş demektir.

Demir ve Magnezyum Mıknatısı

Toprağın içerisinde bulunan demiri ve magnezyumu adeta emer ve bünyesinde depolar. Birkaç yıl sonra yetiştiği toprakta demir ve magnezyum kalmaz. Demiri azalmış veya tükenmek üzere olan toprakta yetişe n hibiskus bitkisinin tıbbi amaçlı kullanılmasında fayda yok denecek kadar az olur.

Jamaika’da genellikle zencefil ile birlikte karıştırılıp, çay veya soğuk içecek olarak tüketilir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir. Yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir.Diyabet hastalığına karşı kan şekerinin dengelenmesinde yardımcıdır.

Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da bilinir.

Japon gülünün kan dolaşımın düzenlemek ve saç köklerini güçlendirmek gibi bir büyük özelliği daha bulunmaktadır. Bu sayede çeşitli saç serumlarının da içeriğinde japon gülü kullanılmakta ve bu sayede daha güçlü saç kökleri ve daha parlak görünümlü saçların oluşması sağlanmaktadır.

İçeriğindeki anti-aging alfa hidroksi asitleri (AHA) ve amino asitler sayesinde cildi hızla yeniliyor. Cildi yenileyen, erken yaşlanmaya karşı koruyan, rengini düzenleyen, sıkılaştıran, nemlendiren ve yağ üretimini dengeleyen Çin gülü, selülit karşıtı krem ve serumlarda da kullanılıyor.

Yazar: Çetin YILMAZ

Özet

Süs bitkisi olarak kullanılmasının yanı sıra bir kozmetik ve tıp alanında da faydaları bilinmektedir.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi