tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Yemekler

Sarmaşık Kavurması (Kuşkonmaz Kavurması)

Sarmaşık Kavurması (Kuşkonmaz Kavurması)

Halk arasında Sarmaşık kavurması olarak geçer.İlk defa tadanlar için değişik bir tatdır.Ancak müdavimleri mevsimini iple çeker.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Sarmaşık Kavurması, ege Bölgesinde yabani olarak çok fazla bulunan toplaması bir o kadar zahmetli fakat bir o kadar eğlenceli Sarmaşık yani modern adıyla Kuşkonmaz’ın kavurması ilk defa yiyenler için acı gelebilir ancak bu tadın müdavimi olanlar mevsimini iple çeker. Yabani olarak toplaması çok zevkli olan Sarmaşık’ı isteğinize göre pazardan da temin edebilirsiniz.

Kullanış Biçimleri

En çok bilinen kullanış biçimi Kuşkonmaz Kavurmasıdır. Bu halk dilinde Sarmaşık kavurması olarak da geçer. Her türlü yemeklerde kullanılıabilir. Çok fazla pişirilmesi önerilmez. Salatalarda bolca kullanılır. Buharda haşlanarak kullanılabilir.

Kuşkonmazı konserve şekliyle bulabileceğiniz gibi taze olarak kullanmak daha sağlıklıdır. Genellikle pazarlarda demet halinde satılmaktadır. Demet halinde satın alacağınız kuşkonmazın çok ince veya çok kalın olmamasına özen göstermelisiniz.

Kuşkonmaz, (Sarmaşık) bitkisi hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumayı unutmayın!

Sarmaşık Kavurması Nasıl Yapılır

Sarmaşık kavurmadan önce ilk aşama ve en önemli püf noktası ayıklanmasıdır. Kesinlikle bıçak kullanmanız tavsiye edilmez. Kök kısımlarından hafif hafif alarak odunsu zor kırılan kısımdan taze olan kısma gelene kadar elinizle kırın. Küçük parçalara ayırdığınız sarmaşıklarınızı zeytinyağı ve soğanlar ile  beraber tavaya alın.Kavurulduktan sonra üzerine yumurta kırarak servis yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 2 Demet Kuşkonmaz ( 8- 10 sap ). Not: Asıl olarak sarmaşık yada acı ot denen yabani kuşkonmazdan yapılır.
  • 1 adet küçük boy kuru soğan
  • Tuz isteğe göre karabiber , pul biber.
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi