tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Üniversiteler

Amasya Üniversitesi – Suluova Meslek Yüksekokulu

Amasya Üniversitesi – <b>Suluova Meslek Yüksekokulu</b>

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Son yıllarda dünya pazarlarında Tıbbi ve Aromatik bitkilere artan büyük talep sonucunda sektör hızla büyümüş ve dünyanın hemen her yerinde milyarlarca dolarlık büyüklüğe ulaşmıştır. Özellikle son zamanlarda çağın hastalıklarından şişmanlık, kanser vb. hastalık sorunun çözümünde, kimyasal ilaçların yan etkilerinden korunmak için ve kişisel bakım alanlarında da tıbbi bitkiler kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemiz ise tıbbi ve aromatik bitkilerin dış satımında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olup, aynı zamanda birçok bitkinin de dış alımını gerçekleştirmektedir.

Gerek iç tüketimde kullanılan gerekse dış satımı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerde üretimi arttırmak ve istenen kalitede ürünü elde edebilmek için; doğadan toplamaların sürdürülebilirlik ilkesine dayalı floraya zarar vermeden yapılması, bitki toplayıcıların eğitilmesi, talebi fazla olan bitkilerin kültüre alınması, yetiştirme tekniklerinin her bitkiye ve ekolojik koşullara göre saptanması, yurt dışında geliştirilmiş ve ülkemiz ekolojik koşullarına adapte olabilecek çeşitlerin getirtilerek ülkemiz iklim koşullarında denenmesi, bu bitki grubunun en önemli sorunlardan biri olan tohumluk temini için kurumsal alt yapının oluşturulması, çeşit geliştirmeye yönelik ıslah çalışmalarının desteklenmesi, hasat sonrası işlemler, depolama ve nakliyede uygun şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bazı bitki türlerinde doğadan toplama ekonomik olsa da doğadan toplanan bitkilerde kaliteli ve standart ürün elde etmek zordur. Bu standartların sağlanması için esas olan bu bitkilerin tarımının yaygınlaştırılmasıdır. Bitkilerle tedavi ve kişisel bakım işlemlerinde başarı, bilimsel metotlarla ve bu alanda eğitim almış nitelikli personelle mümkündür.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı Mezunlarının Staj ve Çalışma İmkanları:

•Kamu kurum ve kuruluşları: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri, Araştırma Enstitüleri ve Belediyeler.

•Tarımsal Amaçlı Kooperatifler: Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Satış Kooperatifleri ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri.

•Özel Sektör İşletmeleri:  Aktar, Tohum üretim işletmesi ve zirai mücadele ilaçları bayiliği (Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda zirai mücadele hizmetlerinde en az üç yıl çalışmış ve sınavda başarılı olanlar) açabilirler.

Okulun öğrencisiyseniz; lütfen sizden sonra bu bölümü bu okulda okuyacak arkadaşlarınız için, aşağıdaki yorum alanından bölümünüzün yeni öğrencilerini bilgilendirebilir, yönlendirebilirsiniz.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi