tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 28 Mayıs 2016

Kara Pelin Otu

Artemisia abrotanum

Diğer İsimler Yavşan, Kara pelin otu

Familya Papatyagiller ( Asteraceae )

Sınıf İki çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Asterales

Yetiştiği Bölgeler Akdeniz bölgesi,Akdeniz ülkelerinde ve Avrupa kıtasında

Kullanılan Kısım Taze yaprak ve çiçekleri

Etken Maddeler Flavon glikozitleri ile absinthol ve absibthin, anabsinthin adlı acı glikozitleri taşır.Purinlerden; Adenosin, Adenin, Guanin ve Urik asit,C-vitamini, Taninler %6, Poatsyum, fosfor ve silisikasit.

Kara Pelin Otu
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0.5 - 1.50 mt
En Fazla Yayılma 0.5 - 1 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 5 - 10 yıl

Fazla kullanımı zehirlenme ve halüsinasyonlara yol açabilen etkili bir bitkidir.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kara Pelin Otu, dikine yükselen çok yıllık, gövdenin alt kısmı odunsu ve hafif tüylü, üst kısmı sık çatallaşan ve dikey olarak yükselir. Alt yaprakları kanat şeklinde ve her kanatta tekrar yan yapraklardan oluşur ve üsteki yaprakları sadece bir kanattan meydana gelir. Kanadı oluşturan yaprakları  iplik gibi ince, nadiren, yeşil renkli, sapları ise grimsi beyaz renklidir.

Tıbbi Etkileri

Kara pelin otunun sindirim sistemi üzerinde etkileri vardır. Hazmı kolaylaştırıcıdır.  Safrayı artırıcı özelliğe sahiptir. Tonik, iltihapları önleyici etkileri mevcuttur.

Kara pelin otu kadın hastalıklarında faydalıdır. Kadınlarda adet kanamasını  düzenleyici özelliklere sahiptir.

Bağırsak parazitlerini giderici etkisi vardır.

Kullanış Biçimleri

Kara pelin otundan 2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek,  5-7 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. Kara Pelin otu aynı Pelin otu gibi kullanılır ve o olmadığı zaman onun yerine kullanılabilir.

Kara pelin otunun damlaması veya hapı başta kansızlık, iştahsızlık, zayıflık, mide-bağırsak, karaciğer ve pankreas yetersizliğine karşı salgı üretmesi ve sindirim bozukluklarına karşı kullanılır.

Yan Etkileri

Her bitkide olduğu gibi kara pelin otunda da fazla kullanımı sakıncalıdır. Fazla kullanım halüsinasyonlara ve zehirlenmelere  sebep olmaktadır.

 

Özet

Kara pelin otundan 2 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edilerek, 5-7 dakika demlemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir. Kara Pelin otu aynı Pelin otu gibi kullanılır ve o olmadığı zaman onun yerine kullanılabilir.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi