tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Haberler

Kayseri Şeker’den Destek

Kayseri Şeker’den Destek

Kayseri Şeker tarafından Pancar çiftçilerinin şeker pancarı ekim yılı dışındaki münavebe yıllarında ekmiş olduğu ürünlerin de değerlendirilerek sözleşmeli tarım kapsamına alınması için başlattığı çalışma ağı her geçen gün genişliyor

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kayseri Şeker’den Pancar dışında sözleşmeli tarım kapsamında yulaf, danelik mısır ve tohumluk arpaürünlerinin  ekiminden hasadına kadar  her aşamada destek veren  Kayseri Şeker tarafından  Yulaf, danelik mısır ve tohumluk arpa ekiminde pilot bölge olarak Develi ve Yeşilhisar  İlçelerinde talep eden çiftçilere ekimler yaptırıldığı belirtildi.

Kayseri Şeker, İnsan beslenmesinde unu, ezmesi ile Bisküvi, bebek maması, çorba, sosis, salça ve ekmek yapımıilehayvan yemi olarak da geniş bir kullanım alanı bulunan Yulaf ile sertifikasyonu sağlanarak  tohumluk olarak üreticilere pazarlanan yüksek verimli kaliteli aydan hanım arpası, tarım92 arpası yanı sıra yüksek verim potansiyeline sahip danelik mısır ekim dönemini başlatması çiftçiler tarafından takdirle karşılandı.

Kayseri Şeker

Kayseri Şeker’in başlattığı sözleşmeli tarımda alternatif ürün yetiştiriciliğine tam destek veren Develi Merkez çiftçilerinden Menderes Sabah; Kayseri Şeker’e  sözleşmeli olarak yulaf ekimiyapıyorum. İnşallahdeğerini bulmasınıbekliyoruz. Arpa ve buğdaydan daha iyi verim getireceğine inanıyorum. Yulaf çok verimli bir ürün olup bir kökten yaklaşık 20 yulaf  ve bire 300 veren bir ürün olduğunu öğrendim.Ayrıca sözleşmeli olarak danelik mısır ekimi de yapmaktayım.

Develi Zile Çiftçilerinden  Bayram Alay;

Bize Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından aydan hanım arpası tavsiye edildi. Birkaç yıldan beri sözleşmeli olarak ekimini yapıyoruz. Memnunuz. Allah’ın verdiği nimete bin şükür olsun. Yağışların iyi olması da verime katkı sağladı. Diğer arpalara göre verimi 2 kat daha fazla. Biz bunu sertifikalı olarak üretiyoruz, pancar kooperatifi de sözleşmeli olduğu için alıyor. Şu an 100 dekar ekim yaptım dedi.

Kayseri Şeker’in hem sözleşmeli ekim yapan çiftçilere hem de ülke tarımına katkı sağlamak adına kurmuş olduğu toprak analiz laboratuvarı aracılığı ile verdiği hizmetlere bir yenisini daha ekleyerek,  Sertifikasyon işlemleri konusunda da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Sertifikasyon Müdürlüğü  yetkilileri ile ortak çalışma yaparak Tohumluk arpa sertifikasyonu hizmetini de yapmaya başlaması çiftçiler tarafından büyük beğeni topladı.

Kaynak: Tarım Pusulası

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi