tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik İçecekler

Boza Evde Nasıl Yapılır?

<b>Boza</b> Evde Nasıl Yapılır?

Nerde eski günler dediğinizi duyar gibiyiz..Hazır bozalara karşı size ev yapımı boza tarifi..

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kış aylarının vazgeçilmez içeçeğidir. Önceki yıllarda sokaklarda daha fazla duyardık kış aylarında ”Bozaaaa” sesini. Şimdilerde herşeyin hazırı var yada evde yapılıyor. Bizde sizlere evde nasıl boza yapılır onun tarifini vereceğiz.

Boza Evde Nasıl Yapılır?

Tarifte tabiki istediğinize göre yarım ölçü  yada çoğaltarak 2 ölçü yapabilme şansınız var. Belirtmek gerekirse bu tariften 15 kişiye kadar çıkıyor.

Malzemeler

  • 2,5 su bardağı şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2 tatlı kaşığı toz maya
  • 4-5 litre su
  • 3 su bardağı bulgur

Bulguru geniş bir kaba alarak üzerine 10 su bardağı suyu ekleyerek 1 gece bekletelim. Ertesi gün zaten suyunu çekecek olan bulgurların üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyelim. Blender ile ezilecek kıvama gelene kadar kaynattıktan sonra blenderdan pürüzsün bir kıvama gelene kadar geçirelim. Aralarda sıcak su ekleyerek ideal kıvama gelene kadar işleme devam edelim.

Elde ettiğimiz karışım soğuyunca  mayayı ılık su ve 5 çorba kasığı toz şekerle mayalandırıp ekleyelim. Mayalanması için ara ara karıştırmaya devam edin. En önemli püf noktası  bozanızı sürekli karıştırmanız karıştırma işlemini yapmadığınız takdirde acı bir tad oluşacaktır. Son işlem olarak yukardaki miktarda şeker ve vanilyayı kıvama gelmiş ve soğumuş bozanıza ekleyin. Yapılışında farklı tarifler de farklı sitelerde mevcut.

Üzeri için tarçın  kullananlar var, en çok yakışanı leblebi kullanan var yada fındık gibi kuruyemişleri kullananlar var. Burda kullanacağınız malzeme sizin damak tadınıza kalmış.

Bozanın sıcak mı yoksa soğuk mu içileceğine dair bir çok rivayet var aslında burasıda size kalmış. İçecek size nasıl hoş geliyorsa.

Bozanın faydalarına gelecek olursak;

İçerisinde ki vitaminler nedeni ile daha çok sporcular tarafından tercih edilen boza enerji verir. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile bilinen boza Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların ardından vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olur ve vücut direncini arttırır. İçerisinde ki maya sayesinde midede ki yanmaları giderir, hazmı kolaylaştırır. İçerdiği B vitamini zihinsel aktiviteleri destekler, zihni açar ve zihnin yorgunluğunu giderir. Soğuk havaların neden olduğu boğaz enfeksiyonları ile öksürüğün tedavi edilmesinde yardımcıdır. Son yıllarda yarılan araştırmalar neticesinde kalp ve damar hastalıkları ile kansorejen maddelerin vücutta oluşumunu engelleme üzerinde de olumlu etkileri olduğu görülmüştür. İçerisinde yağ oranı neredeyse sıfıra yakındır.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi