tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Tarih: 18 Mayıs 2016

Anason

Pimpinella anisum L.

Diğer İsimler Rakı otu, Enison, Nanahan, Ezentere, Mesir otu, Enisen

Familya Maydonozgiller ( Apiaceae )

Sınıf İki Çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı Tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Apiales

Yetiştiği Bölgeler Ege, Akdeniz, İç Anadolu bölgelerinde tarlalarda ekimi yapılır.

Kullanılan Kısım Meyvesi, çiçeği, tohumları

Etken Maddeler Uçucu yağ [Esas bileşeni trans anetol’dür (%94). Bunun haricindekavikol metil eter (estragol olarak da bilinir), anis aldehid], kafeik asit deriveleri (klorogenik asit, kafeoil kuinik asitler), flavonoidler (apigenin glukozid, isoorientin, isoviteksin, luteolin glukozid), sabit yağ, bazı proteinler vs.. başta olmak üzere birçok bileşen içermektedir.

Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 50 - 60 cm
En Fazla Yayılma 7.5 - 15 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 2-5 yıl
Güçlü aroması ile önemli bir baharat olan anason, gıda sanayisinin yanı sıra tıbbi özellikleri ile ilaç ve kozmetik sanayisinde de kullanılan bir bitkidir.
tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Botanik Bilgi

Gövde dik, silindir biçiminde, içi boş, çok dallı, tüylü ve üstü çizgilidir. Alt yaprakları uzun saplı, oval veya kalp biçimindedir. Çiçekler bileşik şemsiyelerde toplanmışlardır. Meyveleri armut şeklinde küçük, üzeri tüylü, yeşilimsi sarı renklidir.
Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitki olan anason ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Avrupa kıtasında ise ilk olarak Roma döneminde Toskana bölgesinde işlenmiştir. Orta Çağ’da bu kıtada yaygınlaşan anason, alkollü içeceklere, yemeklere, ete tat vermek ve sabun yapımı ile parfümlere güzel koku vermek için kullanılmış.

Tıbbi Etkileri

Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak çok faydalıdır.Yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılır.Bulantı hazımsızlık durumlarında etkilidir.  Akciğeri rahatlatır.Astım tedavisinde yardımcıdır.

Anason tohumlardan elde edilen yağ; anti-septik, anti-spazmodik, gaz giderici, sindirim destekleyici, balgam söktürücü, uyarıcı ve tonik olarak çeşitli geleneksel uygulamalarda kullanılan uçucu bir yağdır. Anason yağı, piridoksin, niasin, riboflavin, tiamin ve birçok temel B-kompleks vitaminleri açısından mükemmel bir kaynaktır.  Piridoksin (vitamin B-6), beyindeki nöro-kimyasal işlevlerin ve bilişsel faaliyetlerin artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek oranda C ve A vitamini içerir ve güçlü bir antioksidandır. Vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, demir, bakır, potasyum, manganez, çinko ve magnezyum gibi minerallerden de yüksek miktarda içerir. 100 gr anason tohumu, 36.96 mg demir ile günlük ihtiyacın %462’sini karşılar.

Emziren kadınlarda çay olarak yapıldığı takdirde süt arttırıcı özelliği mevcuttur.

Kullanımı

Eğer anason tohumlarından çay demleyerek tüketmek istiyorsanız, özellikle balgam söktürücü olarak, 1-2 çay kaşığı anason tohumunun üzerine kaynar su ekleyerek 10-15 dakika bekletip, elde ettiğiniz çayı günde iki kez (sabah ve akşam) tüketmeniz tavsiye edilir. 

Özet

Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi