tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Tarih: 18 Mayıs 2016

Kudret Narı

Momordica charantia

Diğer İsimler Acı kavun, Acı kabak

Familya Kabakgiller ( Cucurbitaceae )

Sınıf İki Çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı Tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Cucurbitales

Yetiştiği Bölgeler Hindistan ,Afrika ve Asya, Türkiye'de ise genellikle Yavlo ve Bursa civarında

Kullanılan Kısım Meyve

Etken Maddeler Uçucu yağ, reçine, A, C ve E vitaminleri, lutein, likopen ve momordican adlı acı bir madde içermektedir.Kudret narında yüksek oranda potasyum bulundurur.

Kudret Narı
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 1 - 3 mt
En Fazla Yayılma 0.5 - 1 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 2 - 5 yıl

Dış görünümü ile etkileyici bir meyvedir. Özellikle mide rahatsızlıklarında ve egzama, yara gibi cilt hastalıklarında da iyileştirici özelliğe sahiptir.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kudret Narı olgunlaştıkça kavuniçi rengini alır. Meyve dışı tırtıklıdır.

Meyveleri lapa haline getirilerek  zeytinyağı ve bala karıştırılarak kullanılabilir.

Mide rahatsızlıklarında özellikle faydalıdır. Sabah ve akşam, yemek öncesi bir tatlı kaşığı alınır.

Kudret narı hücreleri yeniler.Karaciğeri güçlendirir.Bağırsak tembelliğini giderir. Sindirim sistemi hastalıklarında doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır. Haricen yaralara lapa olarak kullanılır.

Kudret narının antibiyotik etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan Lutein ve lycopene tümörün büyümesini engellemektedir. Amerika’da Kanser Araştırmaları Derneği’nin yayın organı “Canser Research” dergisinde yayımlanan bir makaleye göre kanser hücrelerinin yayılmasını, gelişip bölünmesini önlemekte; dünyanın birçok yerinde ise mide hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Nazım Tanrıkulu, kudret narının safra artırıcı, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıklarını giderici, tip 2 diyabette şeker düşürücü etkilerinin olduğunu söylemektedir. Bunun dışında kudret narından hazırlanan karışım; yara, yanık, çıban, egzama, dolama gibi yaraları tedavi etmektedir. Fakat yumurtlamayı azaltıcı etkisinden dolayı hamile kalmak isteyenler ve kısırlık tedavisi görenlerin kesinlikle kullanmaması gerekmektedir.

Özet

Çekirdekleri temizlenen kudret narı, küçük küçük doğrandıktan sonra bir kiloluk bala karıştırılıyor. Ağzı kapalı şekilde bir ay kadar bekletilen karışım, hafif sulanabilir. Şeker hastalarının bu karışımı almalarının sakıncalı olabileceğini, bu nedenle zeytinyağı ile kullanımın daha uygundur. Zeytinyağı, meyvenin içindeki etmenleri daha kolay emer.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi