tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Haberler

Biber Görümlü Limon

<b>Biber Görümlü</b> Limon

Mersin’in Silifke ilçesinde limon ağacında bulunan “biber görünümlü üçlü limon” görenleri hayrete düşürdü.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Biber görünümlü limon Silifke’de yaşayan ve çiftçilik yapan Erhan Nizamoğlu ve arkadaşı Hayati Göztaşı bahçesinde limon toplarken ağaçtaki limonların yanında biber gördü. Nizamoğlu, bir süre sonra şaşkınlıkla ağaçtan kopardığı biber görünümlü limonu alarak evine geldi.

HERKESİ ŞAŞIRTTI

Burada biber görünümlü limonu ailesine ve komşularına gösterdi. Limonu gören herkes çok şaşırırken, daha sonra limonun biber mi, yoksa limon mu olduğuna kendisi de inanamadığı için ziraat mühendisine gösterdi.

Bakınız: Buda’nın Eli Bitkisi detayları

BİBER GÖRÜNÜMLÜ LİMON

Erhan Nizamoğlu, bahçeye limon toplamaya gittiğini belirterek, “Limon toplarken ağaçta biber olduğunu fark ettim. Biraz inceledikten sonra biber görünümlü limon olduğunu fark ettim. Şaşırdım. Tadına baktık biber görünümlü limon, Allah’ın hikmeti işte.” dedi.

Silifke’de daha önce tekli biber görünümlü limon gördüğünü ancak üçlü olarak görmediğini belirten Hayati Göztaşı ise, “Hayatım boyunca böylesine biber görünümlü bir limon görmedim. Dalında üçlü biber gibi gözüküyor. Allah’ın takdiri işte.”diye konuştu.

ENDER RASTLANAN BİR DURUM

Ziraat Mühendisi Durmuş Belen ise ağaçta yaptığı incelemede, şekil bozukluğunun yerli limon cinsinde ender rastlanan bir durum olduğunu, zaman zaman tozlaşmanın yetersiz olduğu meyvelerde bu tür şekil bozukluklarının ortaya çıkabildiğini belirtti.

Biz haberi eklerken ufak bir araştırma yaptık doğruluğunu tam bilmemek ile beraber aşağıdaki bitki cinside olabilier, bu rastlanan durum farklı bir bitki ile aşılama vb. durumdan dolayı. Meyveyi incelemek isterseniz linkini  aşağıya bırakıyoruz.

Biber görünümlü limon ile neler yapıyorlar?

Turşu olarak kullanın

Buda’nın Eli turşusu, turunçgil lezzetini içeren diğer tariflerin yerine kullanılabilir. Kış salatası yapmak için harika bir yol, bir citron salata sosu ile – gıda blogcusu Todd Porte r, rengarenk pansumanını roka ve prosciutto salatasıyla dolduruyor. Zeytinyağı, tuz, limon suyu, balzamik sirke, kıyılmış kekik, sarımsak ve biraz Buda kabuğu rendesini karıştırmak kadar kolaydır. En iyi sonuçlar için, pansumanın gece boyunca karışmasına izin verin.

Kaynak: Ensonhaber

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi