tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Selin PARLAR Tarih: 17 Şubat 2019

Buda’nın Eli

Citrus medica var. sarcodactylis

Diğer İsimler Fingered Citron

Familya Turunçgiller ( Citrus )

Sınıf İki çenekliler ( Eudicots )

Bölüm Kapalı Tohumlular ( Angiosperms )

Takım Sapindales

Yetiştiği Bölgeler Asya'da doğal olarak yetişir.

Kullanılan Kısım Meyveleri

Etken Maddeler limonen (% 47.8), γ-terpinen (% 32.1), a-pinen (% 2.9), a-pinen (% 2.7), sardunya (% 2.5), myren (% 1.7), neral (% 1.6) idi. ), terpinolen (% 1.4) ve γ-thujene (% 1.33). Kabuk yağı daha küçük limonen içeriği ve daha büyük β-terpinen, sardunya ve neral içeriği ile karakterize edildi. Aroma uçucu bileşenlerinden biri olan β-İyonon, meyvenin karakteristik osmanthus benzeri kokusundan sorumludur. Soyma yağından ayrılan bir kristalli madde, 1H-NMR spektrumunun tabanında 5,7-dimetoksikoumarin (limettin) olarak tanımlandı.

Buda’nın Eli
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 1,50 - 2,50 metre
En Fazla Yayılma 1- 2 metre
Nihai Süre Olgunlaşma 3 - 5 yıl

Buddha'nın el meyvesi çok hoş kokuludur ve çoğunlukla Çin , Malezya ve Japonya'da parfüm odaları ve kıyafet gibi kişisel eşyalarda kullanılır.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Buda’nın Eli ağaç küçük ve açık  çalıya benzer. Yaprakları, tırtıklı kenar boşluklarıyla, dikdörtgen ve biraz buruşuk görünümdedir. Çiçekler ve yeni yapraklar yoğun bir şekilde mor ile renklendirilmiştir. Çok küçük olgunlaşmamış meyveler de, neredeyse kahverengi görünmesi için, mor ile yıkanabilir. 6 ila 12 cm arasındadır meyveleri. Kökler karşı ucunda boylamasına bölünür, çünkü meyve insan parmaklarına benzeyen bölümlere ayrılır. Kabuğu sarı ve son derece kokulu olup, karakteristik bir menekşe veya osmanthus aroması ile büyük ölçüde beta-iyonon adlı bir bileşikten türetilmiştir (Shiota, 1990). Meyvenin içi, sulu pulpa veya tohum içermeyen katı albedo’dur (derinin beyaz kısmı).

Bakınız: Biber Görünümlü Limon haberi ilginizi çekebilir

Bugün, Çinli çiftçiler Şangay’ın güneyinde 5.000 dönümlük alanda en az altı farklı Buda Elinin türü yetiştiriyorlar . 80’li yılların ortasından 80’lerin ortasına kadar meyveler Kaliforniya’da ticari olarak yetiştirildi ve 2008 yılı itibariyle meyveyi yetiştirmeye adanmış en az 25 dönüm vardı. Buda’nın Elini büyüten ağaç da aynı derecede çılgın; parmaklı kanopinin yüksekliği altı ile 12 fit arasında değişebilir.

Limon ve portakalın yetişebildiği yerlerde, Buddha’nın eli de olabilir.

Çoğu narenciye olduğu gibi, bu meyvenin de yetişmesi için ılık veya en azından ılıman olması gerekir. Limon ve portakalın yetişebildiği yerlerde, Buddha’nın eli de olabilir. Ayrıca diğer narenciye meyveleri gibi olgunlaşır ve kıştan itibaren toplanır ve ilkbaharda satın alınabilir. Portakaldan çok greyfurt ile biraz daha aynı mevsimde olma eğilimindedir, bu nedenle pazarlarda yığılı olduğunu görmeden önce kışa girebiliriz.Aşırı sulama yapmayın.

Buddha’nın El turşusu meyveleri genellikle geç sonbaharda kış başlarına kadar olgunlaşır ve ağaçta orta derecede iyi tutulur, fakat diğer sitron çeşitlerinin yanı sıra değil.Meyve olarak verilebilir dini arz içinde Budist tapınakları. Geleneğe göre, Buddha, meyvelerin “parmaklarını”, açık ellerin yerine kapalı ellere benzeyebilecekleri bir konumda olmasını tercih eder; Çin’de Buda’nın el meyvesi, mutluluk, uzun ömür ve iyi şansın bir sembolüdür. Aynı zamanda geleneksel bir tapınak sunumu ve bir Yılbaşı hediyesidir.

Ağaçlar çok soğuğa duyarlıdır ve neredeyse tamamen don tehlikesi olmayan bir yere ihtiyaç duyar. Ticari yetiştiriciler için, paketleme ve hasat sonrası uygulamalar zordur, çünkü meyveler standart bir paketleme hattında işlenemez, el ile temizlenmeli ve parlatılmalıdır ve hızlı bir şekilde kalıp geliştirme eğilimindedir.

Buda’nın Eli ile Neler Yapılabilir ?

Buda’nın Eli: Kokteylinize Koyun

Buda Eli’nin aromatik kabuğu, votka ya da çırçır gibi alkollerle mükemmel bir şekilde birleşir. Temel ruhunuzu seçin (güçlü, kanıtı yüksek, en iyisi işe yarar) ve hava sızdırmaz bir kavanoza dilimlenmiş sitron ekleyin. İçeriği birkaç kez sallayın ve lezzetin ne kadar güçlü olmasını istediğinize bağlı olarak bir veya iki hafta bekletin. Hazır olduğunda, alkolü sitrondan ayırmak için bir süzgeç kullanın. Bazı taze fesleğenleri karıştırın, yeni cinve bir paket soda ekleyin.

Buda’nın Eli: Şekerli veya marmelat olarak deneyin

Pek çok narenciden farklı olarak, Buda’nın elinin kabukları acı değildir, tatlıdır ve iyi şekerlerdir – yüzyıllardır meyveye hizmet etmek için popüler bir yöntem olmuştur. Frederick J. Simoons’un Çin’deki Gıda: Bir Kültürel ve Tarihsel Sorgulama’ya göre, kadınlar Buda’nın el sitronunu çiçekler veya kuşlar şeklinde kesecek ve daha sonra bir ziyafet masasında merkez olarak kullanılmak üzere bal olarak yakacaklardır . University of California Riverside Citrus Variety Koleksiyonu’ndaki araştırmacılara göre, MS 301’e gelindiğinde sitron tesisi Roma’ya yöneldi . Kayıtlar , “satış fiyatlarının resmi olarak Diocletian tarafından kavun fiyatının on iki ila on altı katı arasında değişen değerlerde sabitlendiğini” gösteriyor.

Via kitchn , ünlü pasta şefi David Lebovitz sahiptir şekerli Ağaç kavunu için güzel bir tarif . Meyveyi kalamar ve limon arasında Monsanto tarafından üretilen bir haç olarak eğlenceli bir şekilde ifade eden eğitilebilir talimatlar, muameleye bir kez daha katılıyor

Turşu olarak kullanın

Buda’nın Eli turşusu, turunçgil lezzetini içeren diğer tariflerin yerine kullanılabilir. Kış salatası yapmak için harika bir yol, bir citron salata sosu ile – gıda blogcusu Todd Porte r, rengarenk pansumanını roka ve prosciutto salatasıyla dolduruyor. Zeytinyağı, tuz, limon suyu, balzamik sirke, kıyılmış kekik, sarımsak ve biraz Buda kabuğu rendesini karıştırmak kadar kolaydır. En iyi sonuçlar için, pansumanın gece boyunca karışmasına izin verin.

Özet

Budayı tohumdan yetiştiremezsiniz. Meyvenin içine dikkatli bakarsanız çekirdek veya tohum barındırmıyor. Ancak bu bitkinin fidelerini Türkiye’de bulabilirsiniz.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi