tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Blog

Yeşil Çay Artrit ile Mücadele Edebilir

Yeşil Çay Artrit ile Mücadele Edebilir

Washington Eyalet Üniversitesi'nden (WSU) Spokane'deki projenin araştırmacısı Salah-uddin Ahmed, “Romatoid artrit için mevcut olan ilaçlar pahalı, immünosupresif ve bazen uzun süreli kullanım için uygun değildir” dedi.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Yeşil çay ile bulunan bir bileşik, romatoid artritin neden olduğu eklem ağrısı, iltihaplanma ve doku hasarına karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Romatoid artrit, çoğunlukla ellerin ve ayakların küçük eklemlerini etkileyen zayıflatıcı otoimmün bir hastalıktır. Kıkırdak hasarı, kemik erozyonu ve eklem deformitesinde ilerleyen ağrılı şişmeye neden olur.

Washington Eyalet Üniversitesi’nden (WSU) Spokane’deki projenin araştırmacısı Salah-uddin Ahmed, “Romatoid artrit için mevcut olan ilaçlar pahalı, immünosupresif ve bazen uzun süreli kullanım için uygun değildir” dedi.

Bakınız: Yeşil çay kemik iliği bozuklukları olan hastalar için faydalı olabilir

Yeşil Çayda anti-enflamatuar özelliklere sahip bir molekül

Yeşil çayda bulunan anti-enflamatuar özelliklere sahip bir molekül olan epigallocatechin-3-gallate (EGCG) adlı bir fitokimyasal değerlendirme yaptı.Çalışma, EGCG’nin, molekülün diğer hücresel fonksiyonları bloke etmeden hastalığın etkilerini ne kadar etkili bir şekilde engellediğinden dolayı romatoid artrit tedavisi için yüksek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Yeşil Çay

 

Ahmed, “Bu çalışma, proinflamatuar sitokinlerin romatoid artritte iltihaplanma ve doku tahribatına neden olmak için sinyallerini ilettiği önemli bir sinyalleme proteini olan TAK1’i hedeflemek için EGCG kullanmaya yönelik araştırma alanını açtı” dedi.

10 günlük bir tedavi planı

WSU’dan Anil Singh ve Sadiq Umar da dahil olmak üzere araştırmacılar, bulgularını 10 günlük bir tedavi planında EGCG verilen hayvanlarda ayak bileği şişmesinin belirgin şekilde azaldığını gözlemledikleri insan romatoid artritinin klinik öncesi hayvan modelinde bulduklarını doğruladılar.

Ekip, bu proje için Bihar’daki Ulusal Farmasötik Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılara katıldı. Araştırma, Artrit ve Romatoloji dergisinde yayımlandı.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi