tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Yağlar

Kayısı Yağı

<b>Kayısı</b> Yağı

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kayısı yağı yerli olarak Ermenistan bölgesinde yetişmesine rağmen, esas çıkış noktası, Çin’dir. Kayısı yaygın bir şekilde Akdeniz ve Orta Asya bölgelerinde yetişmektedir. En geniş kapsamda kayısı üreticisi ülke ise Türkiye’deki Malatya bölgesidir. 17. yüzyılda İngiltere’de birtakım hastalıkların tedavisinde kullanılmış olan kayısı yağı, günümüzde de hem yenilebilir türleri ile hem de direkt dışarıdan etki yolu ile kullanılan türleri ile kullanılmaktadır.

Kayısı yağı, karoten, A vitamini ve potasyum içermektedir. Değerli özler sayesinde cildin yeniden yapılanmasına, sivilcelerin hızlı iyileşmesine yardımcı oluyor.

Kalp ve kardiyovasküler sistem için oldukça sağlıklı olabilmektedir. Kayısı yağı üzerine yapılan araştırmalarda miyokard enfarktüsü yani kalp krizi geçirme riskini azaltmada etkili olduğu ortaya çıkarmıştır. Salatalara eklenebilen kayısı yağı belirli yemek tarifleri için de kullanılabilir.

Küçük yanıklar ve yaralanmalar durumunda kayısı yağı uygulaması ağrıyı rahatlatabilir ve enfeksiyonları önleyebilir. Yara izi ve kızarıklıklara karşı oldukça etkilidir. Kayısı yağı, esansiyel yağlarla harmanlandığında, cildimiz için vazgeçilmez yağlardan biri olabilir. Bu yağla beraber uygulanan masaj, herhangi bir cilt problemi için iyi bir çözüm olabilir. Herhangi bir cilt problemi olmasa da, bu yağla yapılan bir masaj, cildinizin güzelliğini ve kuvvetini artırabilir.

Kayısı Yağı Faydaları

Aslında hepimizin ihmal ettiği bir bakımda kış aylarında ayaklara yapılan bakımdır. Nemlendirici etkileri  bulunur ve cilt tarafından kolayca emilir. Bunun yanı sıra ayak üzerinde kullanmanız tabanı, topuğu ve ayak parmaklarını yumuşak ve pürüzsüz hale getirir. Ayak yıkamalarını keyifli hale getirebilecek üç doğal bileşeni bir araya getirmek güzel bir fikir olabilir. Bunun için şeker, kayısı yağı ve biraz da antioksidan olarak taze zencefili bir araya getirmek yeterlidir.

Soğuk ve kuru havalarda karşılaşılan sorunlardan biri de saçlarımızın nemini kaybetmesidir. Saçınızın ihtiyaç duyduğu nemin saçta kalması çok kıymetlidir. Zorlu hava koşullarından dolayı kaybolan nemi geri yüklemenin bazı yolları bulunmaktadır. Kayısı yağı nemi geri kazandırmada en iyi yağlardan biridir. Belli saç ürünleri, ister doğal olsun isterse başka şekillerde, saç telleri üzerinde çalışır. Amaç saç tellerini nemli tutmaktır. Kayısı yağı kullanarak hem nemi geri kazandırırsınız hem de saçlardaki kuruluğu yumuşatmış olursunuz.

 • Kayısı yağı içerdiği A vitamini sayesinde cildin rengini korur,ciltte oluşan nem eksikliğini giderir ve kızarıklığı engeller. Aynı zamanda A vitaminin bir diğer faydası da dışarıdan gelen zararlı etkenleri de engeller.
 • Kayısı yağı  içerdiği E vitamini sayesinde cilde gençlik katar. Aynı zamanda  cildi nemlendirir ve gözenekleri açar cildin solunum yapmasını sağlar gözeneklerin genç kalmasında önemli rol oynar.
 • Cildin yağlanmasını sağlar.Cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı cildin yağlanmasında yardımcı olur.
 • Dermatit ve egzamaya iyi gelir
 • Alerjilere yatkın olan hassas ciltleri korur
 • Cilt tarafından hızlı emilmesinden dolayı dudak ve cilt kremi olarakta kullanılmaktadır.
 • Doğal bitkisel yağların aksine daha hızlı emilir ve tüm alerjik hastalıklarına karşı olması nedeniyle cilde düzenli olarak masaj edilebilir ve cildin canlı ve parlak olmasın sağlar.
 • İçerdiği D vitamini sayesinde güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korur. Güneşlenmeden önce cildinize kayısı yağını sürün ve güneşin zararlı ışınlarından korunun.
 • Cildinizde oluşan ince çizgiler ,kırışıklıkları yok eder ve cilde canlılık katar .
 • Ciltte bulunan alerjilere karşı koyar ve alerjilere karşı daha dirençli bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Göz altı çizgilerini , şişlik  gibi sorunları engeller daha pürüzsüz ve parlak bir cilt olmasını sağlar.
 • Kayısı yağı gama linoleik asit içermektedir.İçerdiği bu asit cildin renk tonunu ve vücutdaki yağ oranını düzenler.

Kayısı yağı tüylenme yapar mı ?

Kıl köklerini beslediği için kayısı yağının tüylenme yaptığı bilinmektedir. Aşırı  kullanılması tüylenmeye neden olabilir. Ancak kayısı yağını kirpiklere sürerek daha bakımlı ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kayısı yağı‘nı cildinize nasıl uygulayabilirsiniz  ?

Temizlenmiş cildinize gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Yattığınızda yağlı olarak hissetseniz de sabah kalktığınız da tüm yağın emilmiş olduğunu göreceksiniz. Özellikle kuru  ciltlerde cildin nemlenmesi, sağlayacaktır.

Şifa Toprakta!

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi