tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Haberler

‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler’ Çalışması Kapsamsında Samsun’da 18 adet Bitkinin Dikimi Yapıldı

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, "Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi" çerçevesinde, Tokat, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin'de tıbbi ve aromatik bitkiler araştırıldı.
tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, “Doğu Karadeniz Bölgesi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Envanterinin Çıkarılması Eğitim ve Araştırma Projesi” çerçevesinde, Tokat, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin’de tıbbi ve aromatik bitkiler araştırıldı. Yapılan çalışmalarda toplanan bin 127 tıbbi ve bitki örneğinden 637’si belirlendi. Bölge halkının ekonomik gelir sağlamasının amaçlandığı projede, her ile ait tıbbi ve aromatik, ekonomik öneme sahip bitki türleri belirlendi.

Çalışma kapsamında Samsun’da 18, Ordu’da 16, Giresun’da 15, Trabzon’da 12, Rize ve Artvin’de 15’er, Gümüşhane, Bayburt ve Tokat’ta 11’er tıbbi ve aromatik bitkinin dikimi yapıldı. Bu illerde kaya kekiği, güz yemişi, aynısefa, ak kekik, kantaron, mavi yemiş, tıbbi nane, hodan, tarhun, Anzer kekiği, limon otu, kurt üzümü, gilaburu, porsuk, çarkıfelek, ağaç mürver, ginseng, sarı kantaron, zerdeçal, zencefil, lavanta, sarmaşık, İstanbul kekiği, yağ gülü, Frenk üzümü, altın çilek, melisa, yalancı iğde, bilyalı kekik, kızılcık ve hünnap gibi bitkiler dikilerek AR-GE çalışması yapıldı.

 

Kaynak: samsunhaber.com

Yazar: Selin PARLAR Tarih: 21 Aralık 2017
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi