tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 2 Aralık 2018

Aslanpençesi

Alchemilla

Diğer İsimler Layd's mantle, kadın pelerini, kadın mantosu

Familya Gülgiller ( Rosaceae )

Sınıf İki çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Rosales

Yetiştiği Bölgeler Türkiye’de bu cinse ait özellikle iki tür (Alchemilla arvensis ve Alchemilla vulgaris) Kuzey, Güney ve Batı Anadolu’da yaygın olarak yetişir

Kullanılan Kısım Yaprak ve çiçekleri

Etken Maddeler Tanen maddesi ve birçok uçucu yağ ile birlikte yağ asitleri, selüloz ve glikoz

Aslanpençesi
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0,1 - 0,5 mt
En Fazla Yayılma 0.1 - 0.5 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 2 - 5 yıl

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Aslanpençesi ot ve çalı boylarında olan bitkinin çiçekleri gösterişsiz ve taç yapraksız küçük boydadır. Halk ilacı olarak anılan bitkinin çoğalması eşeysizdir. Çok sayıdaki türünün bir bölümü süs bitkisi ve yem bitkisi olarak kullanıldığı bilinir. Bitki yazları yeşil olup, 2 yıldan fazla ömrü bulunur.

Kadınlarda özellikle oluşan rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla hazırlanan aslanpençesi doğru şekilde uygulanması durumunda istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

Arap dünyasında kadınlar için bir güzellik toniği olarak kabul edilir ve bu boğaz enfeksiyonları, kesikler, sıyrıklar, sindirim sorunları ve ishal gibi birçok hastalık için sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı hem erkekler hem de kadınlar için yararlı olarak kabul edilmektedir.

Aslanpençesi Faydaları

Aslanpençesi bayanlar için oluşan rahatsızlıklara karşı son derece etkilidir.Hazırlanacak olan kür sayesinde uygulama yapmak isteyenler kısa süre içerisinde istedikleri etkiyi elde edebilirler. Aksatılmadan düzenli şekilde kullanılması gerekir.

  • Vajinal banyo, el ayak banyosu sırasında 1 litre suyun içinde 2 avuç kadar aslan pençesi kaynatılarak kullanılabilir.
  • Sapları ve yaprakları tüketilmesi durumunda ishale iyi gelmektedir.
  • Özellikle çayının tüketilmesi bağırsaklardaki hareketin yavaşlamasına ve kontrol altına alınmasını sağlayabilir. Bağırsak sendromu rahatsızlıklarındaki yakınmaların giderilmesini sağlamaktadır.
  • Şeker hastalarında oluşan yaraların özellikle daha kısa süre içerisinde kapanmasını sağlamaktadır.
  • Demire bağlı olarak annemin problemi yaşayanlar özellikle çayını tüketerek yaşatmış oldukları problemden kurtulabilirler.
  • Kadınlarda özellikle gebelik döneminde rahim kaslarının güçlenmesini sağlayarak düşük riskinin azalmasını yardımcı olmaktadır.
  • Kadınların rahimleri üzerinde son derece yararlı olmaktadır. Özellikle hormonların düzenlenmesini rahimde miyomlar nedeniyle oluşan kanamaların durdurulmasını sağlamaktadır.
  • Kadınlarda endişe ve üzüntünün yaşanması halinde özellikle adet düzensizliği problemi oluşabileceği için sorunun çözülmesi amacıyla kullanılabilir.
Aslanpençesindeki yüksek antioksidanların içeriği sayesinde, serbest radikallerin serbest bırakılmasını engelleyerek sağlıklı hücreleri üretmek için kafa derisine yardımcı olur ve böylece saç köklerinin doğal büyümesini sağlar.

Aslanpençesi bitkisini çay olarak tüketmek bu faydalarından yararlanmak için iyi bir yöntemdir. Yine aynı şekilde aslanpençesi çayı tüketmek içerdiği antioksidanlar nedeniyle çok etkili bir saç toniği olarak görev görmektedir. Böylece saçların daha sağlıklı uzamasını sağlamakta ve saçın doğal renginin korunmasını desteklemektedir.

Aslanpençesi bitkisi kilo vermeye yardımcı olabilmektedir. Birçok Arap ülkesinde yıllardır kilo vermek için kullanılan aslanpençesi bitkisi, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ yakmak için etkili olabilmektedir. Eğer kilo verme çabası içerisindeyseniz, yardımcı olarak bu bitkiyi kullanabilirsiniz.

Gebelikte düşük riski yüksek olan kadınlarda kullanılırsa, rahim kaslarını güçlendirir, kas yorgunluğunu giderir ve bununla düşük riskini azaltır. Aynı zamanda zor doğumları olanlarda, doğum yaralanmalarında etkili olur. Gebelikte bu riskleri olan kadınlar, ilk üç aydan sonra aslanpençesi çayı içebilirler. Lohusa olan kadınlara da 10 gün kadar bitkinin çayından önerilir.

Vücuttaki yağ birikimlerinde kullanılabilir. Fazla sıvı birikimine idrar söktürücü özelliğiyle iyi gelir. Özellikle yükseklerde yetişen yapraklarının altı parlak gümüş renkte olanlar bunun için uygundur. Bunun çayı hazırlanarak, günde 3 fincan içilebilir.

Özet

Aslanpençesi kadın hastalıkları üzerinde etkilidir. Adet düzensizliklerinde, rahim akıntılarında, rahim sancılarında, menopoz dönemi etkilerinin azaltılmasında, ergenliğe geçme döneminde civan perçemiyle birlikte kullanıldığında adetleri düzenler ve geciken adetin başlamasına yardımcı olur.

Kaynaklar »»

wikiwand.com

rhs.org.uk

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi