tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Selin PARLAR Tarih: 2 Kasım 2018

Ayrık Otu

Elytrigia repens

Diğer İsimler Ayrıkkökü, Chiendent, Triticum repens

Familya Buğdaygiller ( Poaceae )

Sınıf Bir çenekliler ( Liliopsida )

Bölüm Kapalı hücreli ( Magnoliophyta )

Takım Poales

Yetiştiği Bölgeler Dünya'nın her yerinde, Türkiye'de Marmara bölgesinde daha çok yetişir.

Kullanılan Kısım Toprak üst kısımları ve kökleri

Etken Maddeler Potasyum, demir gibi mineraller, A ve B vitaminleri ile şeker, triticin, glikovalin, müsilaj gibi maddeler ve uçucu yağ bulunur.

Ayrık Otu
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0,50 - 1,50 mt
En Fazla Yayılma 0,50 - 1,50 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 1 - 2 yıl

Drog Adı: Rhizoma Agropyri

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Ayrık otu çiftçilerden sıklıkla duyduğumuz yok etmek için savaş verdikleri yabancı otlardan biridir.Çok yıllık otsu bir bitkidir. Ayrık otu idrar söktürücü, terletici, bakterileri öldürücü, iltihapları önleyici, kanı temizleyici ve tahrişi önleyicidir.Mide hastalıkları ve gastritte faydalıdır.Böbrek ve mesane taşların atılmasına faydalıdır.

Ayrık otu romatizma tedavisinde ve gut tedavisinde kullanılır.

Ayrık otu yüksek oranda nişasta ve protein içerdiğinden dolayı yem bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Ayrık otunu  koyun ve atlar çok sevmektedir. Tatlı olması ve lif oranının da düşük olması sebebiyle özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde çok kullanılır. Ayrık otu besin oranının yüksek olması hayvan yetiştiriciliğinde de verimin yüksek olmasını sağlar.

Dikkat edilmesi gerekir!

Bu otun pek çok çeşidi olduğundan dolayı bazı türlerinin insan için zehirli bir yapıda olduğundan, bazılarının da tam tersi oldukça faydalı şifa kaynağı olduğundan bahsedebilmek mümkündür.

Ayrık Otu Vitamin ve Demir Dolu

Ayrık otunun içeriğinde B vitamini, A vitamini, demir minerali, potasyum minerali, şeker, müsilaj, glikovalin ve tricitin gibi sağlığımız için etkili ve özel içerikler bulunmaktadır. Bu içerikler sayesinde ayrık otunun bünyemizde sağladığı sağlıksal etkileri özetlersek; kanı temizleyebildiğinden, idrar söktürücü etkisi olduğundan, sarılık hastalığıyla mücadele ettiğinden, böbrek taşlarını düşürücü etkisi olduğundan, idrar yollarında oluşan enfeksiyonlarla savaştığından, ateşli hastalıklara karşı şifa olduğundan, vücudumuzdaki zehirli toksinleri temizlediğinden ve kireçlenme karşıyı bir ürün olduğundan bahsetmek mümkün olmaktadır. [1]

Aradığınız bir bitki mi var? Hemen tıklayın tüm bitkiler hakkında bilgi edinin.

Özet

Bulundukları ortamda eğer bitkilere zarar verecek bir yapıdaysa kesip toplanan bu otlar, sağlığa faydalı olan türlerinden olduğu keşfedilirse toplandıktan sonra atılmaz ve evlerde şifa olması için bir takım şekillerde kullanılır.

Kaynaklar »»

wikiwand.com

bilgiustam.com

 

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi