tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler

Yazar: Serhat PARLAR Tarih: 20 Mayıs 2016

Kekik

Thymus

Diğer İsimler Anzer çayı, Adi kekik, Beyaz kekik

Familya Ballıbabagiller ( Lamiaceae )

Sınıf İki çenekliler ( Magnoliopsida )

Bölüm Kapalı tohumlular ( Magnoliophyta )

Takım Lamiales

Yetiştiği Bölgeler Özellikle Ege Bölgesi ve Akdeniz

Kullanılan Kısım Dallı çiçekli tepe ve Yaprakları

Etken Maddeler Kekikte timol, karvakrol, simol, linalol ve borneol maddelerini içeren % 1 oranında uçucu yağ; acı esanslar, tanen, flavonit ve tripenoit bulunur. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.

Kekik
Yaşam Ortamı
En Fazla Uzama 0.1 - 0.5 mt
En Fazla Yayılma 0.1 - 0.5 mt
Nihai Süre Olgunlaşma 5 - 10 yıl

Kekik hoş kokusuyla mutfaklarımızda en çok kullanılan baharat olmasının yanı sıra bir çok hastalığa faydalıdır.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Kekik, yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır. Çiçekleri geriye doğru çan şeklinde,  pembe, pembemsi kırmızı, eflatun veya pembemsi beyaz renktedir. Kökleri saçak şeklinde, gövdenin alt kısmı odunsu ve üst kısmı oldukça sık çatallıdır. Kekik  Haziran’dan Ekime kadar topraktan 4-5cm yukarıdan veya sürgünleri kesilerek güneşli havadar yerlerde kurutulur ve ısının 35C°’yi geçmemesine dikkat edilir. Türkiye de yaklaşık 35 Dünyada ise 100’e kadar çeşitli Kekik vardır.

*Yetiştiricisiyseniz, lütfen bizimle iletişime geçerek bitki içeriklerinin eksik detayları var ise içeriğimizin zenginleşip herkese faydalı olması için bize yardımcı olabilirsiniz.

Tıbbi Etkileri

İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.Sabah içilen çayı gün boyu zindelik verir.Gaz söktürücüdür, idrar söktürücüdür.
Yatıştırıcıdır. Spazm çözücüdür.Kurt düşürücü etkisi vardır.Terletici ve balgam söktürücüdür.
Soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrıları ve kuru öksürüğün atlatılmasında yararlı olur.Bronşit, boğmaca ve astım tedavilerinde kullanılır.

Kullanış Biçimleri

Çay Hazırlamak; Bitkiden 2 tatlı kaşığı  alınıp 1 bardak kaynar suya dökülür. 3-5 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen çaydan  içilir.

Haricen Kullanım; 2-3 tatlı kaşığı bitki suda kaynatılarak elde edilen çay yaralara ve akneli yerlere dıştan uygulanır.Cilt temizliğinde tonik amacıyla kullanılabilir.

Banyo; Yorgunluk ve halsizliklerde banyosu faydalıdır. Zindelik hissi verir. Zatüre ve akciğer iltihaplanmalarında 15 dakikalık kekik banyosu çok iyi gelir.200 gr kekik 6 – 7 litre suda 12 saat bekletilip kaynama sıcaklığına kadar ısıtılıp süzülür ve banyo suyuna katılır. Banyodan sonra kurulanmadan bir havluya sarınıp kendinizi sıcak tutarak 1 saat dinlenilir.

Yan Etkileri

Gebe olan bayanların düşük tehlikesi yaratabileceğinden dolayı Kekik ve kekik yağı kullanması sakıncalı olabilir. Troid bezlerinin çalışmasını arttırması sebebiyle Kekik yağı Guatr hastası olan kişiler tarafından kullanmamalıdır.

Özet

Kekikin yapraklarında uçucu yağ bulunmasından dolayı, bitkiden kaynatılarak çay yapılması durumunda etkinliğini kaybeder.Bu yüzden mutlaka demleme yöntemi kullanılmalıdır. Çay olarak kullanıldığında şeker konmamalıdır.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi