tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Blog

Fesleğen Faydaları ve Yararları

<b>Fesleğen</b> Faydaları ve Yararları

Fesleğen Faydaları, fesleğen sinir sistemine iyi gelen, yemeklere konulduğunda ağızda ferah ve yoğun bir tat bırakan bitkilerdendir. Fesleğen aroması oldukça yoğundur, tüketileceği zaman az kullanmak, bitkiden soğumamak amacıyla önemlidir.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Fesleğen Faydaları, fesleğen sinir sistemine iyi gelen, yemeklere konulduğunda ağızda ferah ve yoğun bir tat bırakan bitkilerdendir. Fesleğen aroması oldukça yoğundur, tüketileceği zaman az kullanmak, bitkiden soğumamak amacıyla önemlidir.

Sindirim ve Sinir Sistemine Etkisi: Fesleğen şişkinliği alır, ödeme iyi gelir, sık sık yaşanan mide krampları için birebirdir. Mide bulantısı yaşayanlar için de fesleğeni tüketmek, çiğ fesleğeni ağızda çiğnemek iyi gelecektir. Fesleğenin temizleyici, arındırıcı özelliği de bulunur, bağırsak parazitleriyle savaşır, onları öldürür. Hücrelerin mevcut yapılarını korumaya yardımcı olur, DNA sarmalının zarar görmesini engeller; olası tehlikelere karşı koruyucu görev alır.

 

Yaşlanma Karşıtı Fesleğen!

Fesleğenli kremler, haplar son dönemde sıkça karşımıza çıkmaktadır; bunun temel nedeni cildi gençleştirmesi; en azından mevcut halini korumasına yardımcı olmasıdır. Çünkü az önce de yazdığımız gibi fesleğen hücreyi korur, mevcut durumunu kaybetmesini engeller. Aynı zamanda kalbe de iyi gelen, detoks sularında yer alan fesleğen olası kalp spazmlarını da önleyici görevdedir.

Anti Bakteriyel Fesleğen

Fesleğen Faydaları, fesleğenli sabunlar sırf kokusunun güzelliği ve keskinliği için üretilmemiştir; altında yatan temel sebep anti bakteriyel oluşudur. Hem cildin dışını hem de içini temizler, arındırır. Yeşil sebzelerin birçoğu (Maydanoz, nane, roka) gibi fesleğen de salatalara takviye edilir, cilt gençleştirme ürünlerinde kullanılır, detoks sularında yer alıp yağ yaktırıcı özelliğinden faydalanılır. Bunun yanında fesleğen yatıştırıcıdır, sinir sistemine iyi gelir, depresyona ve gerginliğe ilaç gibi gelecektir.

Fesleğen Faydaları

Pamukçuk Hastalığının Tedavisinde Fesleğen

Fesleğen Faydaları, özellikle bebeklerde görülen pamukçuk bazen yetişkinlerde de görülmektedir; taze fesleğen yaprağını ağızda çiğneyerek tüketen yetişkin ağzında oluşan pamukçuktan kurtulabilir. Bunun yanında ağız yaralarına, iltihaplara da son derece iyi gelen fesleğen yaprakları haftada ya da iki haftada bir mutlaka tüketilmelidir. Fesleğen ağızda ferah bir tat bırakır, kişinin içini temizlediğini hissettirir.

Böcek Isırıklarına Fesleğen İyi Geliyor

Fesleğen Faydaları, başta arı ısırığı olmak üzere sinek, karınca gibi hayvan ısırmalarında fesleğeni bir havanda ezip (fesleğen taze olmalıdır) yaraların üzerine sürmeniz tedaviyi hızlandıracak, şişliğin inmesini sağlayacaktır. Kısacası fesleğen sinir sistemine, sindirim sistemine, parazit ve mikroplara son derece iyi gelmektedir.

Kaynaklar »»
türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi