tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik Yemekler

Ebegümeci Kavurması (Malva sylvestris)

Ebegümeci Kavurması (Malva sylvestris)

Her yörede farklı farklı tüketim şekilleri olabileceği gibi biz sizlere Ege bölgesinde tüketilen şekliyle anlatacağız.

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Ebegümeci Kavurması, ebegümeci bitkisi  yol kenarlarında, tarlalarda, göl, su kenarlarında ve ormanlarda yetişebilen bir bitkidir. Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre Ebegümeci bitkisinde kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum ve sodyum içerdiği belirlenmiştir. Sodyum açısından da oldukça zengindir.

Gelelim bu faydalı bitkinin nasıl tüketilebileceğine. Her yörede farklı farklı tüketim şekilleri olabileceği gibi biz sizlere Ege bölgesinde tüketilen şekliyle anlatacağız.

Kendiniz yeşilliklerin arasında topladığınız ebegümeci daha kabul olacağı gibi pazardan yeşillikleri satan teyzelerden alacağınız ebegümeçleri de uygundur.

Malzemeler

Aldığınız tazecik 1 demet ebegümecini güzelce yıkıyoruz. Küçük küçük doğruyoruz.Yemeğimizin bol soğanlı olması lezzetini daha da arttıracaktır. Bir baş büyük soğan yada 2 orta boy soğanı küçük küçük doğruyoruz.Yeteri kadar zeytinyağını tencereye alıyoruz.

Ebegümeci Kavurması Nasıl Yapılır

Önce soğanı kavuruyoruz. Daha sonra ebegümeclerini tencereye alarak, üzerine 2 yemek kaşığı princi, 1 yemek kaşığı salça, damat tadınıza göre pul biber, ve yeteri kadar tuz ile beraber altını kısarak 5-10 dk kadar pişirmeye bırakıyoruz. Ebegümeçlerini yumuşayana kadar pişirin, çok fazla erimesine izin vermeyin. Yemeğiniz ılındıktan sonra üzerine yoğurt ekleyerek servis edebilirsiniz.

Sağlıklı bir dünya için, şifa toprakta.

Sağlıcakla kalın.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi