tibbi ve aromatik bitkiler ile icecekler

Tıbbı ve Aromatik İçecekler

Civanperçemi Çayı Faydaları ve Hazırlanışı

<b>Civanperçemi Çayı</b> Faydaları ve Hazırlanışı

Cavanperçemi çayı özellikle kadınlarda menstrüasyon başlangıcında ve süresince, genç kızların ergenlik çağlarında, halsiz ve sinirleri gergin olan kadınlarda

tibbi ve aromatik bitkilerle cilt bakımı

Civanperçemi Çayı, günümüzde birçok bitkiyi çay, sofralarımızda salata ya da yemek olarak taze ya da kurutulmuş bir şekilde tüketebiliyoruz. Bazı şifalı bitkileri de merhem, kür, tentürü, krem, buhar banyosu, oturma banyosu olarak ta kullanabilirsiniz. Civanperçemi otu, ada çayı, biberiye ve okaliptüs bu bitkilerden bazılarıdır. Bu çayların yapımı oldukça kolay ve şifa kaynağıdır.

Bu şifalı bitkilerden olan civanperçemi aktarlarda ve baharatçılarda kolay bir şekilde temin edilebilmesi özelliği ile çay olarak tüketilebilir. Kadınların yoğun ağrı ve sıkıntı yaşadıkları regl ve menopoz dönemlerinde ağrı kesici bir şifa kaynağıdır. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği ile tansiyon hastaları da rahatlıkla tüketebilirler.

Civanperçemi çayının faydaları nelerdir ?

Civanperçemi çayı özellikle kadınlarda menstrüasyon başlangıcında ve süresince, genç kızların ergenlik çağlarında, halsiz ve sinirleri gergin olan kadınlarda ve başı ağrıyanlar için bu tarifle hazırlanmıştır.

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi Çayı  için gerekli olan malzemeler ve hazırlanıp demlenmesi tarifi

Civanperçemi Çayı İçin Gerekli Malzemeler

Azak Eğiri kök 5 g
Karahindiba kök 5 g
Papatya çiçek 15 g
Civanperçemi 20 g

Civanperçemi Çayının Hazırlanışı

1 çay kaşığı karışıma 150 ml sıcak su eklenirve 10 dakika demlenip süzülür. Gün boyunca sıcak ve ılık olmak kaydı ile 2 fincan içilir.

ÖNEMLİ: Asteraceae familyasından bitkilere (krizantem, papatya ve yakubotu) karşı alerjiniz varsa civanperçemine karşı alerjiniz olma olasılığı yüksektir. Civanperçemi cildinizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir bu nedenle hassas bir cildiniz varsa özellikle yaz aylarında kullanmanız tavsiye edilmez. Düşük riskini arttıracağı için hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Bebek Emziren anneler için henüz bir araştırma sonucu bulunmasada içmemeniz daha iyi olacaktır.

türkiye'nin tıbbi ve aromatik bitkiler ansiklopedisi